6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminden sonra İstanbul’da da seferberlik ilan edilmiş ve kentsel dönüşüm aşamasında adımlar atılmaya başlanmıştı. İstanbul’daki okullar hakkında da İstanbul Valiliğinden bir açıklama yapıldı.

Valiliğin Açıklamasındaki Bazı Maddeler:

  • İlimizde 1999 yılı öncesinde inşa edilen 1.418 okulumuzun etütleri yapıldığında 67’sinin depreme dayanıklı, 1.351’inin de riskli olduğu tespit edildi.
  • Riskli bulunan 1.351 okulumuzdan 769’u güçlendirildi, 367’si yıkılıp yeniden yapıldı. 87 okulumuz da başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarımızca güçlendirildi, yıkılıp yeniden inşa edildi.
  • Deprem etüt ve analizleri sonrasında geriye kalan 128 riskli okulumuzdan 109’unun yıkılıp yeniden yapılması, 19’unun güçlendirilmesi kararlaştırıldı.
  • Geçen yıl, bu 128 riskli okulumuzdan 35’indeki öğrencilerimiz başka okullara nakledilerek; okullardaki güçlendirme ve yeniden yapım proje çalışmalarına başlandı.
  • Bugün itibarıyla geriye kalan 93 riskli okulumuzun etüt çalışmaları neticesinde, 76 okulumuzun yıkılıp yeniden yapılması; 17’sinin de güçlendirilmesi kararlaştırıldı.
  • 20 Şubat 2023 Pazartesi Günü itibarıyla, bu riskli 93 okul ve eğitim kurumumuzdaki öğrencilerimiz ilçe kaymakamlıklarımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin koordinasyonuyla depreme güvenli okullara nakledilerek, eğitim öğretim görmeye devam edeceklerdir.
  • Bu okullarımız, ihtiyaca göre taşımalı eğitim kapsamına alınacaktır.
  • İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde ilimizdeki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz depreme karşı güvenli okullarda eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar.
  • Böylelikle 93 riskli okulumuzdaki 51.995 öğrencimiz ve 2.765 öğretmenimiz de depreme karşı güvenli okullarda eğitimlerine devam edecekler.

Bu Linke Tıklayarak Açıklamaya Ulaşabilirsiniz

Açıklamada da belirtildiği üzere bu sene 93 okulun tahliyesine karar verildi. Bu okulların 76’sı yıkılarak yeniden yapılacak, 17’si güçlendirme yapılarak eğitim-öğretime devam edecek.

Okulların yıkım ve yenilenme açıklamasından ise sosyal medyada bir söylenti dolaşmaya başladı.

SÖYLENTİ :

Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin iş insanı Korkmaz Yiğit’in yaptırma teklifi kaymakamlık tarafından bu saatten sonra orada okul olmaz denilerek reddedildi.

Bu ve bunun gibi binlerce hesap tarafından bu söylenti hızlıca sosyal medyada yayıldı ve çok fazla tepki aldı. Daha sonra ise konuyla ilgili yapılan açıklamada,

Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi Güçlendirilecek Okullar Listesinde. Herhangi bir Yıkım YAPILMAYACAK.

Okulların Güçlendirilme ve Yenilenme Süreci Kaymakamlık Tarafından Değil Valilik Tarafından Yönetiliyor. Kaymakamlık Böyle Bir Açıklama YAPMADI.

SONUÇ OLARAK BU PAYLAŞIMLAR TAMAMI İLE YANLIŞTIR VE YANILTICI AMAÇLA PAYLAŞILMIŞTIR.

Kategoriler: YANLIŞ