Yaklaşık 1 hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir ailenin evinde yemek yediği videolar viral olmuştu. Bahsi geçen videoda aile etli yemek yiyordu ve Kemal Kılıçdaroğlu önündeki eti çocuğa doğru çevirdiği görülüyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yemek Yediği Video

Sosyal medyada ise bu görüntülerden sonra çok başka bir video hızla paylaşıldı. Paylaşılan videoya göre kalabalık bir sokakta Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu videosunun billboardlarda yayınlandığı sosyal medyaya servis edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Videosunun Las Vegasta Yayınlandığına Dair Video

Bu görüntüler incelendiğinde ise sonrasında montaj olarak eklendiği ortaya çıktı.

İlk olarak görüntülerin paylaşıldığı ekranın üstünde The Mirage isminin olduğu görünüyor. The Mirage Las Vegasta bulunan özel bir otelin ismi.

Bu otel ön kısmında bulunan ekranlarda genellikle kendi etkinliklerinin reklamını ve afişlerini paylaşıyor.

Bu 2 görsel de farklı tarihlerde Google Maps üzerinden kaydedilmiş görüntüler.

Montajlanan videonun orijinali ise 15 Şubat 2022’de bir Youtube kanalında yayınlanmış. Videonun orijinali incelendiğinde otelin önünde bir etkinlik olduğu ve o etkinliğe yönelik bir afiş olduğu görünüyor. Aşağıdaki videonun 12. dakikasını açtığınız zaman montajlanmış görüntülerin orijinalini görebilirsiniz.

Aradaki farkı görebilmeniz için 2 videonun da ( sahte – gerçek ) bir arada olduğu videoyu sizlerle paylaşıma sunuyoruz.

Ek olarak bu videoda başka bir detay da teyit.org adresinin dikkatini çekmiş ve onlarca paylaşılmış. Bu detaysa Kemal Kılıçdaroğlu videosunun montajlanmış halinde mors alfabesi ile bir mesaj gizlenmiş olmasıydı.

Mors Alfabesine göre üst satırda ERDOĞAN alt satırda ise KAZANACAK yazması.

SONUÇ OLARAK BU PAYLAŞIMLAR TAMAMI İLE YANLIŞTIR VE YANILTICI AMAÇLA PAYLAŞILMIŞTIR.

Sonuç : Bu İddia Yanlış.

Kategoriler: YANLIŞ