6 Şubat Kahramanmaraş Depremi Sonrası sosyal medyaya farklı iddialar atıldı. Bunlardan birisi de Amerikan Petrol Arama Kuyularında yapılan Çalışmaların bu depremi tetiklediğiydi. Farklı platformlarda bununla ilgili çok fazla paylaşım yapıldı tartışmalar gerçekleşti.

İşte bu iddiayı savunan ve 2 ayrı fotoğraf paylaşan bir twitter hesabının paylaşımı.

Bu twitteki verileri ve görselleri incelediğimizde ise gerçeklerin bu şekilde olmadığı gözüküyor. İşte veriler.

Kahramanmaraş Bölgesinde Amerika’ya ait herhangi bir petrol kuyusu bulunmamakta. 3 tane Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü ve 1 adedi özel şirketlerin müştereken toplam 4 adet kuyu vardır. Yapılan açıklama ile de kuyuların hiçbiri 6.000 metre derinlikte değildir.

Yangın çıktığı ve söndürülemediği iddiası da yanlıştır. Bu yangın kuyuda değil petrolün taşındığı boru hattında 2022 yılında çıkmıştır ve kısa bir süre içinde kontrol altına alınmıştır.

Ayrıca paylaşılan her iki fotoğrafın da 2007 yılında ABD’de kaydedildiği ortaya çıktı. Fotoğrafların ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan White Sands Füze Menzilinde ilk patlayıcı testi yapılmadan önce kaydedildiği öğrenildi. Görüntülerdeki nesne GBU-57 Massive Ordnance Penetrator (MOP) isimli bir tür patlayıcı füze.

Bu Linke Tıklayarak Bu Wikipedia Yazısına Ulaşabilirsiniz

Sonuç : Bu İddia Yanlış.

Kategoriler: YANLIŞ