Yaşanılan Kahramanmaraş Depreminden sonra 15 Şubat 2023 akşamında Show TV, ATV, FOX, Kanal D, Kanal 7,  Star TV, TRT 1 ve TV8  kanallarında ortak bir yardım programı düzenlendi. Ülkemizden ve Dünya Genelinden birçok yardımsever canlı yayına bağlanarak yardımda bulundu. Yardım gecesinde 115.1 Milyar TL toplanırken o akşam yardımda bulunanlar arasında Diyanet İşleri Başkanlığı adına Ali Erbaş da vardı. Ali Erbaş’ın yaptığı yardım sonrası sosyal medyada tartışmalar ve çarpıtmalar yaşandı. Öncelikle bu paylaşımları inceleyecek olursak:

Bunlar sadece bahsi geçen konuyla ilgili yapılan 2 paylaşım. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 310 milyon TL şahsi bağış yaptığı iddia edilmiş ve sosyal medyada çok fazla kişi buna tepki göstermişti. Ancak gerçek bu şekilde değil. Ali Erbaş’ın Canlı Yayına bağlandığı ve yardım açıklamasını yaptığı anın videosunu sizlerle paylaşıyoruz.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Konuşmasında :

  • Geçen Hafta Cuma Günü Yapmış Olduğumuz Yardım Kampanyası ile 310 Milyon Tl nakdi yardım toplandı. Bunu AFAD’a aktarıyoruz.
  • Türkiye Diyanet Vakfı 400 Milyon TL’lik harcama yaptı (deprem yardımı için).
  • Ayrıca 3 maaşımı da ben bağışlıyorum.

Bu açıklamalardan da anlayabileceğimiz üzere Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş şahsi olarak 3 maaşını bağışlamıştır. Harici yardımlar kurum ve vakıflar üzerinden toplanan yardım paralarıdır.

Sonuç : Bu İddia Yanlış.

Kategoriler: YANLIŞ