• Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin Yenilenmesine İzin Verilmedi Mi ?

  6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminden sonra İstanbul’da da seferberlik ilan edilmiş ve kentsel dönüşüm aşamasında adımlar atılmaya başlanmıştı. İstanbul’daki okullar hakkında da İstanbul Valiliğinden bir açıklama yapıldı.

  Valiliğin Açıklamasındaki Bazı Maddeler:

  • İlimizde 1999 yılı öncesinde inşa edilen 1.418 okulumuzun etütleri yapıldığında 67’sinin depreme dayanıklı, 1.351’inin de riskli olduğu tespit edildi.
  • Riskli bulunan 1.351 okulumuzdan 769’u güçlendirildi, 367’si yıkılıp yeniden yapıldı. 87 okulumuz da başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarımızca güçlendirildi, yıkılıp yeniden inşa edildi.
  • Deprem etüt ve analizleri sonrasında geriye kalan 128 riskli okulumuzdan 109’unun yıkılıp yeniden yapılması, 19’unun güçlendirilmesi kararlaştırıldı.
  • Geçen yıl, bu 128 riskli okulumuzdan 35’indeki öğrencilerimiz başka okullara nakledilerek; okullardaki güçlendirme ve yeniden yapım proje çalışmalarına başlandı.
  • Bugün itibarıyla geriye kalan 93 riskli okulumuzun etüt çalışmaları neticesinde, 76 okulumuzun yıkılıp yeniden yapılması; 17’sinin de güçlendirilmesi kararlaştırıldı.
  • 20 Şubat 2023 Pazartesi Günü itibarıyla, bu riskli 93 okul ve eğitim kurumumuzdaki öğrencilerimiz ilçe kaymakamlıklarımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin koordinasyonuyla depreme güvenli okullara nakledilerek, eğitim öğretim görmeye devam edeceklerdir.
  • Bu okullarımız, ihtiyaca göre taşımalı eğitim kapsamına alınacaktır.
  • İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde ilimizdeki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz depreme karşı güvenli okullarda eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar.
  • Böylelikle 93 riskli okulumuzdaki 51.995 öğrencimiz ve 2.765 öğretmenimiz de depreme karşı güvenli okullarda eğitimlerine devam edecekler.

  Bu Linke Tıklayarak Açıklamaya Ulaşabilirsiniz

  Açıklamada da belirtildiği üzere bu sene 93 okulun tahliyesine karar verildi. Bu okulların 76’sı yıkılarak yeniden yapılacak, 17’si güçlendirme yapılarak eğitim-öğretime devam edecek.

  Okulların yıkım ve yenilenme açıklamasından ise sosyal medyada bir söylenti dolaşmaya başladı.

  SÖYLENTİ :

  Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nin iş insanı Korkmaz Yiğit’in yaptırma teklifi kaymakamlık tarafından bu saatten sonra orada okul olmaz denilerek reddedildi.

  Bu ve bunun gibi binlerce hesap tarafından bu söylenti hızlıca sosyal medyada yayıldı ve çok fazla tepki aldı. Daha sonra ise konuyla ilgili yapılan açıklamada,

  Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi Güçlendirilecek Okullar Listesinde. Herhangi bir Yıkım YAPILMAYACAK.

  Okulların Güçlendirilme ve Yenilenme Süreci Kaymakamlık Tarafından Değil Valilik Tarafından Yönetiliyor. Kaymakamlık Böyle Bir Açıklama YAPMADI.

  SONUÇ OLARAK BU PAYLAŞIMLAR TAMAMI İLE YANLIŞTIR VE YANILTICI AMAÇLA PAYLAŞILMIŞTIR.

 • KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN VİDEOSU LAS VEGASTA YAYINLADI MI ?

  Yaklaşık 1 hafta önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir ailenin evinde yemek yediği videolar viral olmuştu. Bahsi geçen videoda aile etli yemek yiyordu ve Kemal Kılıçdaroğlu önündeki eti çocuğa doğru çevirdiği görülüyor.

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yemek Yediği Video

  Sosyal medyada ise bu görüntülerden sonra çok başka bir video hızla paylaşıldı. Paylaşılan videoya göre kalabalık bir sokakta Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu videosunun billboardlarda yayınlandığı sosyal medyaya servis edildi.

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun Videosunun Las Vegasta Yayınlandığına Dair Video

  Bu görüntüler incelendiğinde ise sonrasında montaj olarak eklendiği ortaya çıktı.

  İlk olarak görüntülerin paylaşıldığı ekranın üstünde The Mirage isminin olduğu görünüyor. The Mirage Las Vegasta bulunan özel bir otelin ismi.

  Bu otel ön kısmında bulunan ekranlarda genellikle kendi etkinliklerinin reklamını ve afişlerini paylaşıyor.

  Bu 2 görsel de farklı tarihlerde Google Maps üzerinden kaydedilmiş görüntüler.

  Montajlanan videonun orijinali ise 15 Şubat 2022’de bir Youtube kanalında yayınlanmış. Videonun orijinali incelendiğinde otelin önünde bir etkinlik olduğu ve o etkinliğe yönelik bir afiş olduğu görünüyor. Aşağıdaki videonun 12. dakikasını açtığınız zaman montajlanmış görüntülerin orijinalini görebilirsiniz.

  Aradaki farkı görebilmeniz için 2 videonun da ( sahte – gerçek ) bir arada olduğu videoyu sizlerle paylaşıma sunuyoruz.

  Ek olarak bu videoda başka bir detay da teyit.org adresinin dikkatini çekmiş ve onlarca paylaşılmış. Bu detaysa Kemal Kılıçdaroğlu videosunun montajlanmış halinde mors alfabesi ile bir mesaj gizlenmiş olmasıydı.

  Mors Alfabesine göre üst satırda ERDOĞAN alt satırda ise KAZANACAK yazması.

  SONUÇ OLARAK BU PAYLAŞIMLAR TAMAMI İLE YANLIŞTIR VE YANILTICI AMAÇLA PAYLAŞILMIŞTIR.

  Sonuç : Bu İddia Yanlış.

 • DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ‘ALİ ERBAŞ’ ŞAHSİ OLARAK 310 MİLYON TL BAĞIŞLADI MI ?

  Yaşanılan Kahramanmaraş Depreminden sonra 15 Şubat 2023 akşamında Show TV, ATV, FOX, Kanal D, Kanal 7,  Star TV, TRT 1 ve TV8  kanallarında ortak bir yardım programı düzenlendi. Ülkemizden ve Dünya Genelinden birçok yardımsever canlı yayına bağlanarak yardımda bulundu. Yardım gecesinde 115.1 Milyar TL toplanırken o akşam yardımda bulunanlar arasında Diyanet İşleri Başkanlığı adına Ali Erbaş da vardı. Ali Erbaş’ın yaptığı yardım sonrası sosyal medyada tartışmalar ve çarpıtmalar yaşandı. Öncelikle bu paylaşımları inceleyecek olursak:

  Bunlar sadece bahsi geçen konuyla ilgili yapılan 2 paylaşım. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 310 milyon TL şahsi bağış yaptığı iddia edilmiş ve sosyal medyada çok fazla kişi buna tepki göstermişti. Ancak gerçek bu şekilde değil. Ali Erbaş’ın Canlı Yayına bağlandığı ve yardım açıklamasını yaptığı anın videosunu sizlerle paylaşıyoruz.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Konuşmasında :

  • Geçen Hafta Cuma Günü Yapmış Olduğumuz Yardım Kampanyası ile 310 Milyon Tl nakdi yardım toplandı. Bunu AFAD’a aktarıyoruz.
  • Türkiye Diyanet Vakfı 400 Milyon TL’lik harcama yaptı (deprem yardımı için).
  • Ayrıca 3 maaşımı da ben bağışlıyorum.

  Bu açıklamalardan da anlayabileceğimiz üzere Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş şahsi olarak 3 maaşını bağışlamıştır. Harici yardımlar kurum ve vakıflar üzerinden toplanan yardım paralarıdır.

  Sonuç : Bu İddia Yanlış.

AŞAĞIDAKİ TAKVİMİ KULLANARAK İSTEDİĞİNİZ AY VE TARİHTEKİ YAZILARA ULAŞABİLİRSİNİZ

Mayıs 2023
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031