Sosyal Medyada en çok tartışılan konu İMAR AFFI. Ak Parti Hükümeti’nin çıkartmış olduğu 7 ayrı İmar Affı hem sosyal medya kullanıcıları tarafından hem de siyasiler tarafından eleştirildi. Bu eleştirilere ek olarak başka siyasilerin ve partilerin de İmar Affını savunduğu iddia edildi.

2018 Genel Seçimleri

2018 Yılında Yapılan Türkiye Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 244 Sayfalık Seçim Bildirgesi Yayınladı. Bu Seçim Bildirgesinin 214. Sayfasında İmar Affıyla ilgili bulunan maddelerle Seçim Vaadi olarak İmar Affından bahsedildi.

Bu Vaadin Maddeleri :

  • 2/B arazisinde binası olan yurttaşlarımızın mağduriyetlerini gidereceğiz.
  • 2981 Sayılı İmar Affı Kanunu’na göre Tapu Tahsis Belgesi’ni henüz almamış yurttaşlarımıza bir yıl içerisinde tapularını vereceğiz.
  • Ruhsatsız yapıları yasal statüye kavuşturacağız.
  • Son beş yıl içerisinde mesken olarak kullanılan ve afet riski taşımayan tüm konutlara bir defaya mahsus olmak üzere imar affı getirecek, ruhsatsız binalara ruhsat vereceğiz.
  • Bu yapılarda ikamet eden yurttaşlarımızın başta belediye hizmetleri olmak üzere kamu hizmetlerinden eksiksiz şekilde yararlanmasını sağlayacağız.

CHP Resmi Websitesinde Bulunan Bildirgenin Ve Metinlerin Tamamına Bu Linke Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.

Bu Bildirgede Afet Riski Taşımayan Konutlara ibaresi not olarak düşülmüş. 6 Şubatta Yaşadığımız Depremde etkilenen 11 ilimizden Farklı Seviyelerde Deprem Riski Bulunduran Yerler.

  • 1. DERECE : HATAY – OSMANİYE
  • 2. DERECE : KAHRAMANMARAŞ – ELAZIĞ – DİYARBAKIR – ADANA – MALATYA
  • 3. DERECE : ŞANLIURFA – GAZİANTEP

2018 Meclis İmar Affı Oylaması

2018 Yılında Ak Parti İmar Affı Teklifi vermiş ve bu mecliste oylanmıştı. Bu oylamada kabul ve red veren vekil sayıları gündemde tartışmalara yol açtı.

Bu görselden de görebileceğiniz üzere 8 Tane CHP Milletvekili bu teklife EVET oyu vermiş, HAYIR oyunu ise sadece HDP vermiştir. Bu oylama gündeme geldikten sonra CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç açıklama yaptı (DİKEN).

Engin Özkoç : İmar affı maddesinin ‘torba yasa’ içinde geldiğini ve ‘toplumun yararına’ maddelerin de geçebilmesi için tüm teklife ‘kabul’ oyu verdiklerini söyledi.

2023 Meclise İmar Affı Teklifi

04.01.2023 tarihli Kanun Teklifinde CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 2018 yılında çıkan ve depremlerden sonra çokça tartışılan imar affının genişletilmesini istedi.

2018 yılında çıkan İmar Affı 31.12.2017 tarihine kadar yapılmış olan yapıları kapsamaktaydı. Bu tarihin 31/12/2022’ye uzatılmasını ve mağduriyetlerin giderilmesini talep etti.

TBMM Kanun Teklifi Bölümünden bu teklifin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Ancak şu anda Kanun Teklifi Bölümüne baktığımızda bu teklifin daha sonrasında geri alındığını görebiliyoruz.

Sonuç : Bu İddia Doğru

Kategoriler: DOĞRU